در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
با ما در تماس باشید

انواع متداول سیم برق مورد استفاده در خانه ها

دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹ تجهیزات برق و ایمنی
  • تصویر شماره انواع متداول سیم برق مورد استفاده در خانه ها

 

01-اصطلاحات سیم کشی:

 

 

 

 به درک چند اصطلاح اساسی که برای توصیف سیم کشی استفاده می شود کمک می کند. سیم برق نوعی رسانا است که ماده ای است که برق را هدایت می کند. در مورد سیم کشی منزل، رسانا معمولاً مس یا آلومینیوم (یا آلومینیوم غلاف مس) است و یا رسانای فلزی جامد است یا سیم رشته ای. بیشتر سیم های خانه عایق بندی شده اند، به این معنی که آنها در یک پوشش پلاستیکی غیر رسانا پیچیده شده اند. یک است قابل توجه سیم های زمینی است که به طور معمول مسی جامد هستند و یا با غلاف سبز عایق بندی می شوند یا عایق بندی نشده (لخت) هستند.

 

 

متداول ترین نوع سیم کشی در خانه های مدرن به شکل کابل غیر فلزی (NM) است که شامل دو یا چند سیم جداگانه است که درون یک غلاف پلاستیکی محافظ پیچیده شده است. کابل NM معمولاً شامل یک یا چند سیم (حامل جریان)، یک سیم خنثی و یک سیم زمینی است.

 

 

به عنوان یک جایگزین برای کابل NM، می توان سیم های جداگانه ای را در داخل یک لوله فلزی یا پلاستیکی سخت و قابل انعطاف به نام مجرا نصب کرد. کاندید معمولاً در مواردی استفاده می شود که سیم کشی در معرض آن قرار گیرد و در داخل دیوارها، کفها یا سقف ها پنهان نشود.

 

 

این سیمهای بزرگتر در خانه شما ولتاژ مدار را حمل می کنند و لمس آنها بسیار خطرناک است. همچنین چندین سیم در خانه شما وجود دارد که جریان (ولتاژ پایین) بسیار کمتری را حمل می کنند. اینها خطر کمتری دارند و در بعضی ها ولتاژ حمل شده آنقدر کم است که عملاً امکان ضربه وجود ندارد. با این حال، تا زمانی که دقیقاً ندانید با چه نوع سیمهایی روبرو هستید، بهتر است با همه آنها خطرناک رفتار کنید.

 

 

 

02-کابل NM:

 

 

 

کابل NM که اغلب با نام تجاری معروف به Romex خوانده می شود نوعی سیم کشی مدار است که برای استفاده داخلی در مکان های خشک طراحی شده است. اکثر کابل های NM دارای شکل لوله ای صاف هستند و از طریق دیوارها و حفره های کف خانه شما به طور نامحسوس عبور می کنند. تقریباً تمام سیم کشی های خروجی و وسایل روشنایی یک خانه مدرن کابل NM است. رایج ترین اندازه ها و درجه بندی آمپراژ آنها (amp) عبارتند از:

14 سنج (مدارهای 15 آمپر)
12 گیج (مدارهای 20 آمپر)
10 گیج (مدارهای 30 آمپر)
8 گیج (مدار 40 آمپر)

 

کابل NM اکنون با یک ژاکت بیرونی کد دار رنگی به فروش می رسد تا نشان دهنده سیم آن باشد:

غلاف سفید نشان دهنده کابل NM با 14 هادی سنج است.
غلاف زرد نشان دهنده کابل NM با 12 هادی سنج است.
غلاف نارنجی نشان دهنده کابل NM با 10 هادی سنج است.
کابل سیاه روکش دار برای هر دو سیم 6 و 8 گیج استفاده می شود.
غلاف خاکستری برای کابل NM استفاده نمی شود اما مخصوص کابل های زیرزمینی (UF) است.
در حالی که دسته های مدار ولتاژ را حمل می کنند، کنترل کابل NM خطرناک است.

 

 

 

03-کابل UF:

 

 

Underground Feeder (UF) نوعی کابل غیر فلزی است که برای مکانهای مرطوب و دفن مستقیم در زمین طراحی شده است. این ماده معمولاً برای تأمین وسایل در فضای باز، مانند لامپها استفاده می شود. مانند کابل NM استاندارد، UF شامل سیم های گرم و خنثی عایق شده، به علاوه یک سیم زمین لخت است. اما در حالی که غلاف روی کابل NM یک پلاستیک جداگانه است، غلاف کابل UF پلاستیکی جامد است که هر سیم را احاطه کرده است. کابل UF به طور معمول با غلاف خارجی خاکستری فروخته می شود.

از کابل UF برای سیمهای مدار اصلی نیز استفاده می شود

 

 

 

04-سیم THHN / THWN :

 

 

THHN و THWN کدهایی برای دو نوع متداول سیم عایق بندی شده در داخل مجرا هستند. بر خلاف کابل NM، که در آن دو یا چند هادی عایق بندی شده جداگانه در داخل یک غلاف پلاستیکی قرار دارند، سیم های THHN و THWN هادی های منفردی هستند که هر کدام عایق کدگذاری رنگی خود را دارند. این سیمها به جای محافظت توسط غلاف کابل NM، توسط لوله فلزی یا لوله پلاستیکی محافظت می شوند.

 

 

کاندید اغلب در مکانهای ناتمام، مانند زیرزمین و گاراژها، و برای مصارف کوتاه در داخل خانه، مانند اتصالات سیم کشی برای مخازن زباله و بخاری آب گرم استفاده می شود. حروف خصوصیات خاص عایق سیم را نشان می دهد:

 

T: ترموپلاستیک

H: مقاوم در برابر حرارت ؛ HH به معنای بسیار مقاوم در برابر حرارت است
W: دارای رتبه بندی برای مکان های مرطوب
N: برای محافظت بیشتر از روکش نایلون استفاده شده است
سیم های THHN و THWN دارای غلاف های رنگی هستند که به طور کلی برای شناسایی عملکرد آنها در یک مدار استفاده می شود:

سیم های داغ: سیاه، قرمز، نارنجی
سیمهای خنثی: سفید، قهوه ای
سیم های زمینی: سبز، سبز زرد
سیم های THHN و THWN سیم های مدار هستند که با روشن شدن مدارها هرگز نباید آنها را اداره کرد.

 

 

 

05: سیم ولتاژ پایین :

 

 

سیم کشی ولتاژ پایین برای مدارهایی که معمولاً به 50 ولت یا کمتر نیاز دارند، استفاده می شود. چندین نوع معمول شامل سیم روشنایی منظره، اتصالات سیستم آبپاش، سیم زنگ دار (برای زنگ درها)، سیم های سیستم بلندگو و سیم های ترموستات است. اندازه سیمها از حدود 22 گیج تا 12 گیج هستند. سیم های ولتاژ پایین معمولاً عایق بندی شده اند و ممکن است در غلاف کابل وجود داشته یا به صورت جفت های پیچ خورده ترکیب شوند،شبیه سیم سیم لامپ. باید فقط برای کاربردهای ولتاژ پایین استفاده شود. اینها معمولاً سیمهای بسیار کوچکی هستند که با سیم کشی مدار استاندارد بسیار متفاوت هستند.

شوک های جدی به ندرت در سیم های ولتاژ پایین اتفاق می افتد، اما هنوز هم همیشه بهتر است دستگاه ها را قبل از کار با آنها خاموش کنید.

 

 

 

06: سیم تلفن و داده :

 

 

سیم کشی تلفن و داده سیمهای ولتاژ پایینی هستند که برای تلفنهای ثابت و اتصال به اینترنت استفاده می شوند. کابل تلفن ممکن است شامل چهار یا هشت سیم باشد. کابل دسته 5 (Cat 5)، متداول ترین نوع سیم کشی داده های خانگی، شامل هشت سیم است که در چهار جفت به هم پیچیده شده اند.

 

هم برای تلفن و هم برای انتقال داده قابل استفاده است و ظرفیت و کیفیت بیشتری نسبت به سیم تلفن استاندارد دارد.

اگرچه سیم کشی داده ها ولتاژ کمی را حمل می کند، اما هر چیزی که زیر 30 ولت باشد به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود (یک مدار خانگی حدود 120 ولت برق را حمل می کند).

 

 

با این حال، همیشه خطر تماس سیم کشی داده ها با سیم کشی خانگی وجود دارد، بنابراین باید با احتیاط رفتار کنید و از لمس سیم های لخت خودداری کنید.

 

 

07: کابل هم محور :

 

 

کابل کواکسیال به لطف استفاده از اشکال دیگر سیم کشی داده ها، مانند HDMI، برای انتقال داده های تلویزیونی، در حال کم شدن است. کابل کواکسیال یک کابل کاپشن گرد است که دارای یک هادی داخلی است که توسط یک لایه عایق لوله ای احاطه شده است و توسط یک محافظ هدایت لوله ای ساخته شده از سیم بافته احاطه شده است. این را می توان با اتصالات رزوه ای که برای ایجاد اتحادیه ها و اتصال دستگاه استفاده می شود، شناسایی کرد.

 

کابل کواکسیال زمانی استاندارد اتصال تلویزیون ها به آنتن یا تحویل خدمات کابلی بود و هنوز هم اغلب برای اتصال بشقاب های ماهواره ای یا آوردن سرویس تلویزیونی اشتراک به یک نقطه توزیع در خانه استفاده می شود. به طور معمول دارای عایق سیاه یا سفید است و کاملاً گرد است و تشخیص آن از کابل های مدار الکتریکی NM آسان است.

 

مقدار کم ولتاژ منتقل شده توسط سیگنال های کابل کواکسیال باعث می شود که از هر نوع شوکی ایجاد نشود - به شرطی که کابل ها با منبع دیگری از جریان تماس نداشته باشند.

 

  ثبت آگهی رایگان